Jak dziś można stać się jubilerem?

Dzisiaj dużo młodych ludzi porzuca rzemieślnicze profesje, aby ukończyć wyższą uczelnię. Nie należy jednak się bać, że jubilerów zabraknie, gdyż wyroby biżuteryjne cieszą się niezwykle dużym zaciekawieniem zarówno tych, którzy je kupują i twórców.

tatuaże

Źródło: pixabay.com
Ci, którzy zatrudniają jubilerów przeważnie oczekują wykształcenia specjalistycznego, ale co jest bardzo ciekawe, jubiler to może być taka osoba, która uczyła się samodzielnie sposobów produkcji biżuterii. Bardzo wiele policealnych szkół organizuje kursy dla osób, które chcą się wyuczyć jubilerstwa. Każdy jubiler chce udokumentować swoją wiedzę i umiejętności. Może także ukończyć wyższą szkołę na kierunku projektowanie biżuterii albo wzornictwo. Jeżeli młody człowiek przez co najmniej trzy lata odbywa praktykę w profesji jubilera, w takiej sytuacji ma możliwość podejść do egzaminu czeladniczego. Po następnych dwóch latach zdawać może test mistrzowski. Te egzaminy są prowadzone przez Izbę Rzemieślniczą. Jubiler musi posiadać właściwe wyczucie, charakter i smak. Jeśli nie będzie posiadał ręcznych zdolności, ciężko będzie wykonywać mu śliczną biżuterię.

Poświęć chwilę i sprawdź tu stroje na halloween dla dorosłych podobne informacje na opisywany temat – one z całą pewnością Cię zaintrygują, zatem nie wahaj się zbyt długo:)

Także musi posiadać bardzo bogatą wyobraźnię. W pierwszej kolejności musi widzieć w głowie to, co przedstawić będzie pragnął w swym projekcie. Wymagany jest tu także dobry wzrok oraz zręczność. Jubiler zazwyczaj działa na małym materiale i małe posiada pole do popisu.

Jubilerzy niezwykle często swoje towary sprzedają do sklepów z biżuterią. Znaczna część mistrzów i czeladników zakłada swoje sklepy. Wymaga to od nich bardzo właściwej organizacji, umiejętności prowadzenia swojej działalności i obsługi klienta. Obowiązek jubilera to także może być rozpoznawanie kamieni szlachetnych oraz obrabianie takich kamieni. Do pracy jubilera także należy sporządzanie stopów metali oraz określanie jaką próbę posiada taki stop. Zakład złotniczy również może zajmować się skupem złomu metali szlachetnych. Jubiler swój zawód wykonuje w pracowni złotniczej, w której zatrudnia jubilerów.

Może on również otworzyć sklep złotniczy, którego obowiązek to będzie nie jedynie sprzedaż towarów złotniczych, lecz także przyjmowanie zamówień oraz zleceń na naprawianie, przerób i wytwarzanie wyrobów biżuteryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*