Czym się cechuje tradycyjna wełna. Odzieżowy przemysł wykorzystuje różnego rodzaju materiały

Odzieżowy rynek potrzebuje ogromnej ilości tkanin i materiałów, z jakich szyte są najróżniejsze ubrania. W praktyce to projektant konkretnego rodzaju odzieży decydował będzie o tym, jakiego rodzaju wzory i odmiany zastosuje, aby ostateczny produkt spełniał wszystkie oczekiwania.

A projektanci mają najróżniejszych możliwości naprawdę dużo, bowiem samych rodzajów tkanin jest kilkaset rozmaitych rodzajów, a każdy z nich występował będzie w wielu tysiącach odmian i kolorów. Wybór jakiejś tkaniny uzależniony będzie od tego, co się chce z niej uszyć. Całkowicie co innego będzie potrzebne, jeśli do uszycia będzie koszula czy garnitur, a co innego jeżeli będzie trzeba zaprojektować ciepłą kurtkę na zimę czy przytulny kocyk. W przypadku tego ostatniego stosuje się różnego rodzaju dzianiny futerkowe, które jak można wywnioskować po ich nazwie, będą przypominać swoją fakturą i wyglądem i fakturą normalne futro. Tego typu dzianiny sprzedawane są w ogromnej ilości odmian i rodzajów, przez co projektanci mają niezwykle dużo możliwości.

wełna gotowana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W przypadku klasycznych ubrań jest jeszcze więcej możliwości, a do wyboru będą zarówno tkaniny sztuczne jak i naturalne. Jeśli chodzi o naturalne, to przeważnie używane są wełna lub bawełna. Bawełna wytwarzana jest z rośliny mającej taką samą nazwę i jest ona najbardziej popularnym materiałem jaki się wykorzystuje w przemyśle tekstylnym. Jest ona bazą dużej ilości rozmaitych tkanin, lecz również jest wykorzystywana jako dodatek do lnu albo wełny. Za to wełnę wytwarza się z sierści kilku zwierząt, na przykład owiec, wielbłądów, kóz czy nawet królików (oferta wełny parzonej – LAMA). Ma ona wiele zalet, między innymi bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i sporą higroskopijność, lecz jej produkcja jest stosunkowo droga.

Sprawia to, że wełna gotowana i pozostałe jej rodzaje kosztują dość sporo, lecz akurat jeśli chodzi o wełnę cena idzie za jakością.Z wełny wytwarza się między innymi tkaniny, z których szyte są eleganckie garnitury i płaszcze (najlepsza wełna (zobacz też: gruba wełna parzona) gotowana – LAMA). Często jest także mieszana z innymi włóknami, na przykład jedwabiem, lnem lub bawełną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*