Jak zorganizować wyprawę w góry? Na co zwrócić uwagę? Jak dobrać plecak i rękawiczki na zimę, jakie będą najlepsze?

Kiedy planujemy zimowe wyjścia w góry to musimy pomyśleć o wielu sprawach. Wędrówki po górach o tej porze to coś zupełnie odmiennego niż w porze letniej, jak jest gorąco i poza burzą tak naprawdę nie ma żadnych zagrożeń. Zima to co innego, ponieważ musimy uważać na różnorakie zjawiska atmosferyczne, które mogą spowodować problemy. W niniejszym artykule skupimy się na 2 elementach, które są obowiązkowe, jeżeli mamy w planach wyprawę w góry. Jednym z tego typu elementów jest plecak, drugim rękawiczki zimowe.

Wybór plecaków jest naprawdę różnorodny, z pewnością bardzo dużo jest zależne od tego, na ile dni w góry się wybieramy. Jeśli chodzi o jednodniowe wyprawy to bardzo dobrze wybrać plecak, jaki jest lekki. Na tego rodzaju niezbyt długą wyprawę, bez wspinania, powinien wystarczyć plecak około 15-20 litrów. Jeśli mowa o wspinaczce to bardziej korzystny będzie plecak większych rozmiarów, około dwadzieścia pięć-trzydzieści litrów, który jesteśmy w stanie pozostawić pod ścianą, można się także w nim wspinać. Sprzęt na kilkudniowe chodzenie po górach musi być już inny. Powinien mieć pojemność 35-50 litrów, lecz 10-15 litrów to powinien być komin, który możemy skompresować. W zestawie bardzo korzystnie jak jest wygodna odpinana klapa. Waga tego rodzaju plecaka powinna być mniej niż 1,5 kilograma.
rękawiczki zimowe

Autor: fenek young
Źródło: http://www.flickr.com
W plecaku, jaki będziemy używać musi być miejsce, ażeby zaczepić czekany i raki. Na survivalowe wyjście na pewno najlepsze są plecaki taktyczne – Jagusiak Łukasz Cqb Tactical. Dosyć łatwo go nabyć w profesjonalnym sklepie, którym są Militaria. Można to zrobić stacjonarnie, ale bardziej komfortowo jest online. Kolejnym elementem, o którym powiedzieliśmy we wstępie, a który jest obowiązkowy w górach w zimę, są rękawiczki zimowe. Takie rękawiczki oczywiście można dopasować do kurtki zimowej albo innych dodatków, takich jak czapka, lecz najbardziej ważne, aby były dobrane pod kątem funkcjonalnym. Nie powinniśmy sugerować się chwilową modą, ponieważ to do niczego nie prowadzi. Rękawiczki zimowe mogą być obszyte futerkiem, także mogą być wyposażone w różnorodnego rodzaju ozdoby. Najważniejsze jednak zadanie jest takie, aby zapewniały ciepło, jak i ochronę przed zimnem i śniegiem.

Jak nasze dłonie dość łatwo i szybko marzną, to najkorzystniej wybrać rękawice, które są dodatkowo ochraniane od wewnątrz delikatnym materiałem. Powinny zapewniać najbardziej optymalną ochronę przed silnym wiatrem, który sprawia, iż odczuwana przez nas temperatura jest na pewno niższa niż pokazują termometry. Rękawiczki muszą być na pewno dopasowane, jednakże nie mogą powodować ucisku, gdyż będzie przeszkadzać to w normalnej swobodzie ruchu dłoni i każdego palca z osobna. Identycznie jak plecaki, tak samo rękawiczki zimowe najlepiej kupić w profesjonalnym sklepie, jakim są Militaria pas taktyczny (świetny artykuł). Dzięki temu posiadamy gwarancję, iż zakupiony przez nas produkt będzie najlepszej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*