Jak zmieniła się obecna rola biżuterii dla mężczyzn

Biżuteria do niedawna kojarzona była wyłącznie z kobietami. Pierścienie, łańcuszki były swojego rodzaju symbolem rozpoznawczym statusu jaki w danej grupie właścicielka klejnotów zajmowała. No i bez najmniejszych wątpliwości dodawały – tak jak dzisiaj – szyku noszącej je kobiecie.

broda

Autor: Nan Palmero
Źródło: http://www.flickr.com
Dżentelmeni właściwie unikali takich przedmiotów jak: łańcuszki dla panów czy też bransolety dla mężczyzn, bowiem w inny sposób zaznaczali swoją pozycję społeczną. Mężczyzna głównie miał sobie radzić w każdej sytuacji, bronić rodziny przed zagrożeniami. Do słusznego odegrania tejże funkcji społecznej nie potrzeba zewnętrznych atrybutów w postaci różnych ozdób. Stąd wszelakiego rodzaju świecidełka zazwyczaj uznawane były przez dżentelmenów za bezcelowe lub nawet jako znak zniewieścienia.

Pojedynczym odstępstwem od tejże zasady były ongiś sygnety dla mężczyzn, noszone chętnie jako oznaka pozycji społecznej, pewnego rodzaju nobilitacja posiadacza. Pierwotnie sygnety pełniły rolę czysto praktyczną – były rodzajem podpisywania się. Symbol wygrawerowany na pierścieniu identyfikował posiadacza. Pieczątka taka miała również moc prawną. Dokument podpisany takową pieczęcią uważany był za prawomocny i zobowiązujący.

Sprawdź tutaj – więcej zobaczysz w tekście (https://theomarvee.com/), który znajdziesz w tamtym serwisie. To będą inne tego rodzaju wiadomości, zatem zapewne je również uznasz za przydatne.

Z czasem ten atrybut sygnetów dla mężczyzn odszedł w zapomnienie. Dziś ostała się tylko jego funkcja dekoracyjna. Dzisiaj już sygnet dla mężczyzn nie koniecznie informuje otoczenie, iż jego posiadacz jest szlachcicem.

Na początku XXI w. powoli ulega zmianie myślenie o biżuterii męskiej. Możemy odnotować coraz to większą swobodę w uznawaniu tego co jest męskie a co nie. Dżentelmen który ma potrzebę aby się za pomocą męskie bransolety się przystroić, nie musi się obawiać iż wyda się śmieszny. Co więcej – cenieni projektanci mody coraz częściej w swych projektach sięgają właśnie po tego rodzaju gadżety jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię. Dziś często tego rodzaju gadżety spostrzegane są jako metoda na wyrażenie własnej indywidualności. Jest to moim zdaniem jeszcze jeden symbol zachodzących obecnie przemian w rolach społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn. Jednak musimy być ostrożni w obdarowywaniu znajomych panów podobnymi prezentami, chyba że dobrze znamy gust osoby obdarowywanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*